Poniedziałek - Piątek 10:00 - 18:00

tel. 791191692 Rejestracja główna

ul. Fryderyka Chopina 24/1 87-100 Toruń

Zbadaj znamiona przed latem

 

Znamię, pieprzyk, plamka - różnie nazywamy zmiany skórne znajdujące się na naszej skórze. Z reguły bezbolesne i wyglądające niegroźnie mogą być lub mogą przeistoczyć się w groźnego dla zdrowia i życia czerniaka lub raka skóry. I wbrew pozorom nie jest to aż takie rzadkie zjawisko….

Dlatego właśnie tak istotne jest byśmy nie bagatelizowali naszych zmian skórnych i poświęcili chociaż raz w roku trochę czasu na konieczną diagnostykę.

Poniżej opiszemy prewencję, diagnostykę i leczenie jakie powinniśmy stosować aby zwiększyć bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich.

Prewencja czyli jak się chronić ?

 • mieć umiar w kąpielach słonecznych ( szczególnie pomiędzy godziną 11-14 kiedy promieniowanie jest najsilniejsze )
 • nie opalajmy najmłodszych dzieci, chrońmy je przed słońcem. Poparzenie słoneczne w dzieciństwie istotnie zwiększa ryzyko rozwoju raka w życiu dorosłym
 • conajmniej 40-60 minut przed opalaniem nałożyć krem z filtrem ( najlepiej  filtr o sile SPF 30 - 50 ). Regularnie osmarowywać się podczas opalania lub przebywania na słońcu ( nie trzeba leżeć plackiem na piasku aby doszło do poparzenia ).
 • po wyjściu ze słonej wody należy się opłukać pod prysznicem. Drobne kryształki soli działają jak soczewki zwiększając ryzyko oparzenia
 • zawsze po wyjściu z wody, opłukaniu i osuszeniu należy się posmarować kremem z filtrem
 • zrezygnować z solarium
 • osoby z grup podwyższonego ryzyka WOGÓLE nie powinny się opalać. Dla niektórych jest to niewyobrażalne ale tak właśnie powinno się postąpić. 

Uwaga: czasem jedziemy na urlop samochodem w piękny słoneczny dzień. Musimy wiedzieć, że część widma promieniowania przechodzi z łatwością przez szybę samochodową. Czasem spotykamy się z podejrzanymi zmianami na lewym przedramieniu kierowcy. Niestety niewiedza kosztuje. Pamiętajmy aby smarować odsłonięte części ciała kremem z filtrem również podczas planowanej podróży samochodem. 

Diagnostyka

Jeśli jednak pomimo odpowiedniej prewencji zaobserwowaliśmy u siebie lub bliskich niepokojące zmiany na skórze powinniśmy udać się na diagnostykę. Diagnostyka taka przeprowadzana jest przez lekarza Dermatologa, który posiada  odpowiednie doświadczenie w wykonywaniu dermatoskopii - podstawowego badania w diagnostyce podejrzanych zmian na naszym ciele.

Dermatoskopia ( Dermoskopia )

(zwana również mikroskopią epiluminescencyjną) jest badaniem zmian skórnych przy użyciu dermatoskopu, czyli urządzenia powiększającego kilkudziesięciokrotnie obraz badanej zmiany. Typowym zastosowaniem jest diagnosyka zmian/znamion skórnych i różnicowanie postaci łagodnych od nowotworych np. czerniaków. Badanie w takim przypadku umożliwia uniknięcie niepotrzebnych biopsji skóry, czy zabiegów chirurgicznych pozostawiających blizny (wycina się tylko zmiany naprawdę tego wymagające). Badanie trwa do 15 minut w zależności od liczby podejrzanych zmian. Nie wymaga ono znieczulenia ani specjalnego przygotowania przed wizytą u dermatologa, a pacjent po badaniu może wrócić do pracy.

Videodermatoskopia

To badanie łączące cechy dermatoskopii oraz komputerowej analizy i dokumentacji cyfrowej zmian skórnych. Dzięki wykorzystaniu mikroskopu epiluminescencyjnego i specjalistycznego oprogramowania możliwa jest rzeczywista komputerowa ocena zmian skórnych i ich kontrola w czasie ze szczególnym uwzględnieniem zmian atypowych. 

Zmiany, które szczególnie powinny niepokoić:

 • asymetryczne
 • niejednorodne kolorystycznie
 • o nieregularnych granicach
 • powodujące świąd i/lub krwawienie
 • zmieniające swój obraz ( kolor, rozmiar, kształt itd…)

Uwaga: jeśli zaobserwowaliście u siebie takie zmiany nie powinniście czekać na kontrolne badania tylko od razu zgłosić się na diagnostykę dermatologiczną

Osoby szczególnie narażone na rozwój czerniaka to osoby:

 • o jasnej karnacji, włosach i oczach
 • posiadające liczne zmiany barwnikowe ( również tzw. piegi )
 • z oparzeniami słonecznymi w dzieciństwie lub skłonnościami do oparzeń
 • często korzystające w przeszłości z solarium
 • z czerniakiem w wywiadzie rodzinnym 

Uwaga: osoby z grupy ryzyka powinny być badane 2 x w roku ( przed i po wakacjach letnich )

Pamiętajmy - wykrycie nowotworu we wczesnym stadium to szansa na wyleczenie. 

Leczenie

Zmiany skórne w zależności od swojej wielkości, głębokości, rodzaju, złośliwości itd…wymagają różnego podejścia terapeutycznego. 

Sposób leczenia ustalany jest przez lekarza Dermatologa po wykonaniu badania dermatoskopowego zmiany. W zależności od wyniku zmiany mogą wymagać:

 • kriochirurgii ( wymrażania )
 • wypalenia laserem CO2
 • elektrochirurgii
 • klasycznego wycięcia chirurgicznego - dotyczy to głównie zmian o charakterze nowotworowym i/lub zmian przy usuwaniu których konieczne jest przesunięcie płatów skórno-mięśniowych 

Przy usunięciu chirurgicznym zmiany ZAWSZE należy wykonać badanie histopatologiczne wyciętej zmiany. 

Badanie histopatologiczne to jedyne badanie dające nam ostateczną odpowiedź co do charakteru podejrzanej zmiany. 

W wyniku takiego badania zawarta jest również informacja dla lekarza operującego dotycząca doszczętności wycięcia. Jeśli wycięcie nie było doszczętne należy ( w zależności od rozpoznania ) rozważyć dalsze postępowanie, w tym również docięcie zmiany w kolejnych zabiegu chirurgicznym. 

Reasumując: Chrońmy się, badajmy regularnie, leczmy i nie bagatelizujmy drobnych zmian skórnych, które mogą się dla nas okazać poważnym problemem w przyszłości. 

Nasze Centrum posiada najnowszy sprzęt diagnostyczny i wieloletnie doświadczenie w diagnostyce i leczeniu powyższych dolegliwości/ chorób. Zapraszamy do kontaktu z góry dziękując za okazane zaufanie.

Z poważaniem

dr Magdalena Łuczak

ZoBACZ REZULTATY NASZYCH ZABIEGóW

Laser frakcyjny (resurfacing twarzy)
Korekcja powiek
Nici liftingujące
Botox
Modelowanie kształtu ust
Wolumetria twarzy
Leczenie łysienia
 1. Laser frakcyjny (resurfacing twarzy)
 2. Korekcja powiek
 3. Nici liftingujące
 4. Botox
 5. Modelowanie kształtu ust
 6. Wolumetria twarzy
 7. Leczenie łysienia
Elite Derm logo
ul. Fryderyka Chopina 24/1, Toruń
e-mail: elitederm@elitederm.pl
tel.: 791 191 692

Klauzula Informacyjna dla pacjentów EliteDerm

EliteDerm © 2016 - 2022 - Wszystkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie: HEDEA

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem