Poniedziałek - Piątek 10:00 - 18:00

tel. 791191692 Rejestracja główna

ul. Fryderyka Chopina 24/1 87-100 Toruń

Diagnostyka łysienia i wypadania włosów

 

Łysienie jest problemem często występującym zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Dotyka osób w różnym wieku i o różnym statusie społecznym. W związku z powyższym nie ma jednego rodzaju pacjenta i nie ma jednego, najlepszego sposobu leczenia. Każdy przypadek wymaga analizy i indywidualnego podejścia. 

Diagnostyka w/w chorób wymaga konsultacji doświadczonego lekarza oraz badań laboratoryjnych i obrazowych.

Poniżej przedstawimy jedne z podstawowych badań obrazowych wykorzystywanych w diagnostyce i okresowej kontroli pacjentów z problemem łysienia i wypadania włosów.

Trichoskopia i Videotrichoskopia

Podstawowa metoda diagnostyczna w przypadku nadmiernego wypadania włosów i łysienia.
W trichoskopii oceniane są w sposób całkowicie bezinwazyjny łodygi włosów, ujścia mieszków włosowych i otaczająca je skóra.
Podczas badania za pomocą dermatoskopu / kamery uzyskuje się obraz włosów i skóry głowy w kilku miejscach. W zależności od potrzeb lekarz ma możliwość wykonania dokumentacji fotograficznej/ mikroskopowej. Trichoskopia pozwala diagnozować różne choroby włosów, różnicuje typy łysienia oraz na pozwala na obserwację skuteczności leczenia. 

Uwaga: Często pacjenci pytają się jak przygotować się do badania - Trichoskopia NIE wymaga specjalnego przygotowania.

Trichoscan 

Trichoscan jest metodą, która łączy mikroskopię epiluminescencyjną z cyfrową analizą obrazu. Umożliwia badanie ilościowe włosów w fazie anagenu, telogenu oraz włosów meszkowych. Dzięki cyfrowej archiwizacji danych możliwe jest monitorowanie w czasie postępów choroby i leczenia. Badanie zawsze wymaga wygolenia fragmentu skóry owłosionej głowy i dlatego jest trudne do zaakceptowania dla części pacjentów. Badanie to wykonywane jest stosunkowo rzadko w praktyce klinicznej.

Trichogram

Badanie wykonywane coraz rzadziej ze wg na rozwój innych metod diagnostycznych ( szczególnie teichoskopii ). Pozostaje jednak kilka stanów chorobowych w , których je wykorzystujemy. Badanie polega na mikroskopowej ocenie około 100 włosów pobranych z pięciu okolic owłosionej skóry głowy. W mikroskopii świetlnej oceniane są korzenie oraz łodygi włosów.

Biopsja skóry/ skóry owłosionej

Zabieg pobrania wycinka skóry, przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, trwa około 10 minut. Pobrany fragment poddawany jest badaniu przez histopatologa. Badanie to często uzupełnia badanie trichoskopowe umożliwiając postawienie właściwej diagnozy. 

Ostatnio w mediach często słyszymy o „cudownych” szamponach, suplementach czy o domowych systemach do naświetlań głowy. Pamiętajmy, że zawsze przed wyborem i włączeniem leczenia należy przeprowadzić diagnostykę specjalistyczną u lekarza Dermatologa, który zleci odpowiednie badania a w razie konieczności również konsultację u innych specjalistów ( czasami wypadanie włosów to tylko objaw innej choroby ). 

Dziękuję za uwagę
dr Magdalena Łuczak

ZoBACZ REZULTATY NASZYCH ZABIEGóW

Laser frakcyjny (resurfacing twarzy)
Korekcja powiek
Nici liftingujące
Botox
Modelowanie kształtu ust
Wolumetria twarzy
Leczenie łysienia
  1. Laser frakcyjny (resurfacing twarzy)
  2. Korekcja powiek
  3. Nici liftingujące
  4. Botox
  5. Modelowanie kształtu ust
  6. Wolumetria twarzy
  7. Leczenie łysienia
Elite Derm logo
ul. Fryderyka Chopina 24/1, Toruń
e-mail: elitederm@elitederm.pl
tel.: 791 191 692

Klauzula Informacyjna dla pacjentów EliteDerm

EliteDerm © 2016 - 2022 - Wszystkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie: HEDEA

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem